Tel: 01677 422 419 - Email: admin@bedalehighschool.org.uk
Tel: 01677 422 419
Email: admin@bedalehighschool.org.uk

Governing Body

Information For Governors

Governors’ Annual Report to Parents

 

Bedale High School’s Governing Body is responsible for the following 3 strategic functions:
  • Ensuring the clarity of vision, ethos and strategic direction
  • Holding the headteacher to account for the educational performance of the school and its pupils
  • Overseeing the financial performance of the school and making sure its money is well-spent.
The Governing Body appoints the headteacher and delegates the day-to-day running of the school to her.

 

There are 12 governors, consisting of:
  • One Local Authority Governor (who is nominated by the Local Authority);
  • Four Parent Governors (who are parents of current or recent pupils and are elected by parents);
  • Five Co-opted Governors (who are asked to join the Governing Body due to specific skills that they possess);
  • Two Staff Governors (who are the headteacher along with a member of staff that is elected by school staff).

 

Local Authority Governor:

Gerry Price – Chair of Governors (contact on cofg@bedalehighschool.org.uk)

  • Date of Appointment: 30/09/2014
  • Term of Office Ends: 30/09/2018
  • Attendance (2016/17): 10/11 full governing body meetings
  • Specific Links: Chair of Governors; Leadership & Management coordinator
  • Register of Interests:
    • Family member is a senior sales director of Mellors, which is a contract catering company

 

Elected Parent Governors:

Estella Prince

  • Date of Appointment: 15/02/2015
  • Term of Office Ends: 14/02/2019
  • Attendance (2016/17): 10/11 full governing body meetings
  • Specific Links: Ethos for Learning
  • Register of Interests: None

Katherine Davies

  • Date of Appointment: 05/03/2017
  • Term of Office Ends: 04/03/2021
  • Attendance (2016/17): 5/5 full governing body meetings
  • Specific Links: Communication
  • Register of Interests: Leeming RAF Community Primary School – Non-teaching Governor

Linda Donaghy

  • Date of Appointment: 07/11/2016
  • Term of Office Ends: 06/11/2020
  • Attendance (2016/17): 9/9 full governing body meetings
  • Specific Links:
  • Register of Interests: None

Vacancy

  • To be filled by election

 

Co-opted Governors:

Steve Ingram

  • Date of Appointment: 19/04/2016
  • Term of Office Until: 18/04/2020
  • Attendance (2016/17): 8/11 full governing body meetings
  • Specific Links: Finance & Target setting
  • Register of Interests: None

Mark Hughes

  • Date of Appointment: 07/07/2015
  • Term of Office Until: 06/07/2019
  • Attendance (2016/17): 10/11 full governing body meetings
  • Specific Links: Ethos for Learning
  • Register of Interests: None

Jan Reed

  • Date of Appointment: 17/12/2014
  • Term of Office: 16/12/2018
  • Attendance (2016/17): 10/11 full governing body meetings
  • Specific Links: Co Vice-Chair of Governors; Quality of Teaching and Curriculum; SEN
  • Register of Interests: Project manager – Community Heritage – The Making of Mashamshire

Mark Temple

  • Date of Appointment: 17/12/2014
  • Term of Office Until: 16/12/2018
  • Attendance (2016/17): 5/11 full governing body meetings
  • Specific Links: Leadership & Management
  • Register of Business Interests: None

Stuart Bentley

  • Date of Appointment: 08/03/2017
  • Term of Office Until: 07/03/2021
  • Attendance (2016/17): 4/5 full governing body meetings
  • Specific Links:
  • Register of Interests: None

 

Elected Staff Governor:

Andy Childe

  • Date of Appointment: 08/02/2017
  • Term of Office Until: 07/02/2021
  • Attendance (2016/17): 3/5 full governing body meetings
  • Specific Links:
  • Register of Interests: None

 

Headteacher:

Tony Rawdin

 

Clerk to the Governors:

Lesley Sweeting

 

Previous Governors (2016/17):

Julie Newey

  • Date of Appointment: 05/03/2017
  • Term of Office Ends: 04/03/2021
  • Resigned 11/07/2017
  • Attendance (2016/17): 2/4 full governing body meetings (joined 05/03/2017)
  • Specific Links:
  • Register of Interests: None

Patrick Barber

  • Date of Appointment: 09/07/2014
  • Term of Office Ends: 16/12/2018
  • Resigned 07/02/2017
  • Attendance (2016/17): 3/4 full governing body meetings
  • Specific Links: Careers Advice
  • Register of Interests: None

Stuart Bentley

  • Date of Appointment: 05/03/2013
  • Term of Office Ends: 04/03/2017
  • Attendance (2016/17): 4/6 full governing body meetings
  • Specific Links: Achievement coordinator
  • Register of Interests:  None

Angela Hatton

  • Date of Appointment: 05/03/2013
  • Term of Office Ends: 04/03/2017
  • Attendance (2016/17): 4/6 full governing body meetings
  • Specific Links: Co Vice-Chair of Governors; Quality of Teaching and Curriculum coordinator
  • Register of Interests: None

Mike Formby

  • Date of Appointment: 12/10/2015
  • Term of Office Until: 11/10/2019
  • Resigned 06/03/2017
  • Attendance (2016/17): 2/6 full governing body meetings
  • Specific Links: Safeguarding
  • Register of Interests: None

Previous Governors (2015/16):

Jayne Laver

  • Date of Appointment: 29/01/2014
  • Term of Office Ends: 28/01/2018
  • Resigned 12/07/2016
  • Attendance (2015/16): 5/9 full governing body meetings
  • Specific Links: Ethos for Learning co-ordinator
  • Register of Interests: NYCC employee in Finance section.

I Smithson

  • Date of Appointment: 06/11/2013
  • Term of Office Ends: 06/11/2017
  • Resigned 26/11/2015
  • Attendance (2015/16): 1/3 full governing body meetings
  • Register of Interests: Accountancy & audit sole trader